Pred tridesetimi leti, natančneje 16. julija 1995, se je v digitalnem vesolju zgodil prelomni trenutek: Amazon je začel obratovati kot spletna knjigarna. Nihče si ni mogel predstavljati, da bo to začetno »garažno« podjetje iz Seattla v nekaj desetletjih preraslo v eno največjih in najvplivnejših podjetij na svetu.

Knjiga, ki je začela revolucijo
Prva prodana knjiga na Amazonovi platformi je bila Fluid Concepts and Creative Analogies avtorja Douglasa Hofstadterja. Izbira knjig kot začetne ponudbe ni bila naključna – Jeff Bezos, ustanovitelj podjetja, je prepoznal prednosti obsežne, skoraj neskončne knjižne baze, ki je omogočila raznoliko ponudbo brez fizičnih omejitev klasičnih knjigarn.
Z uporabo zgodnjih podatkovnih analiz, algoritmov priporočil in enostavnega spletnega nakupovanja, je Amazon hitro pridobil zaupanje zgodnjih uporabnikov interneta. Leta 1997 se je podjetje pojavilo na borzi in hitro postalo sinonim za inovacije v e-trgovanju.
Od knjig do vsega
Po letu 2000 je Amazon začel širiti svojo ponudbo – najprej na CD-je, DVD-je in elektroniko, nato pa praktično na vse, kar si človek lahko zamisli. Do leta 2006 je Amazon že vstopil na trg pretočnih vsebin z začetki storitve Prime Video, dve leti kasneje pa je lansiral mobilno aplikacijo za iPhone.
Vzporedno se je razvijal tudi Amazon Web Services (AWS), ki danes poganja velik del interneta. Prav AWS danes predstavlja tretjino Amazonovega dohodka, kar podjetje postavlja v sam vrh tehnoloških velikanov.
Uspehi in spodrsljaji
V zgodovini podjetja ni manjkalo pogumnih potez in tudi zgrešenih eksperimentov. Med slednje sodi Amazon Fire Phone, ki se na trgu pametnih telefonov ni prijel. Vendar neuspehi niso zavrli razvoja – Amazon je prevzel podjetja kot so Twitch, Whole Foods, One Medical in Zoox, pri čemer zadnje predstavlja ambicije na področju avtonomne mobilnosti.
Cena uspeha
Amazon je bil pogosto tarča kritik zaradi pogojev dela v skladiščih. Medtem ko milijoni uporabnikov po svetu uživajo v udobju hitre dostave, so zaposleni na drugi strani sistema pogosto izpostavljeni hudim pritiskom. Poročila o nezmožnosti uporabe stranišča, prisilnem delu z minimalnimi odmori in nadzoru z umetno inteligenco so sprožila mednarodne razprave o etiki sodobnega gig-ekosistema.
Trideset let kasneje
Danes je Amazon več kot trgovina – je infrastruktura, storitev, digitalni partner. Njegov vpliv se čuti v logistiki, oblaku, umetni inteligenci, zdravstvu in celo v prostoru. Pod vodstvom Andyja Jassyja, ki je leta 2021 nasledil Bezosa, se Amazon usmerja še bolj k infrastrukturi in storitvam z visoko dodano vrednostjo.
A kljub vsem preobrazbam ostaja temelj enak: stranka je na prvem mestu. Ne glede na to, ali gre za vrhunsko podporo uporabnikom ali popolno avtomatizacijo dostave – Amazon še vedno zasleduje tisto vizijo iz leta 1995: naj bo vse dostopno, kjerkoli, komurkoli.
Amazon v tridesetih letih ni le preživel v krutem svetu spletnega poslovanja – ustvaril ga je. Zgodba o Amazonu je zgodba o tehnologiji, inovaciji in izzivih sodobnega kapitalizma. Ostaja vprašanje: kaj bo prineslo naslednjih 30 let?