Ameriška FAA še vedno uporablja Windows 95 in diskete: Skrajni čas za modernizacijo

V letu, ko umetna inteligenca oblikuje zdravstvene diagnoze in sateliti analizirajo podnebne vzorce v realnem času, bi pričakovali, da so kritične infrastrukture razvitega sveta enako tehnološko napredne. A presenetljivo – ali bolje rečeno zaskrbljujoče – to ne drži za ameriško Zvezno upravo za letalstvo (FAA), kjer številni sistemi za kontrolo zračnega prometa še vedno temeljijo na operacijskem sistemu Windows 95, podatki pa se med službami izmenjujejo prek disket.

(Credit: Tweaktown)

Zastarela tehnologija v srcu ameriškega neba

Podatki ameriškega kongresa in poročila notranje revizije razkrivajo, da več kot 35 % sistemov FAA ni več mogoče posodobiti – so preprosto preveč zastareli. Še huje, nekateri ključni elementi delovanja temeljijo na papirnatih zapisnikih, ki jih kontrolorji zračnega prometa izmenjujejo z roko, namesto da bi jih obdelovali digitalno.

Čeprav je takšna “analogna” infrastruktura morda nostalgikom zanimiva, v praksi predstavlja nepotrebno tveganje za varnost in učinkovitost letalskega prometa, kar se je že pokazalo ob več incidentih, med drugim tudi nedavno v Newarku, kjer je skoraj prišlo do trčenja letal zaradi sistemske napake.

Projekt Modern Skies: Rešitev ali utvara?

Kot odgovor na vse večje pritiske javnosti in stroke je FAA predstavila ambiciozen načrt Modern Skies – projekt popolne digitalne prenove kontrolnih sistemov z obljubo, da bo vse implementirano v štirih letih.

Toda kritiki opozarjajo, da je načrt ambiciozno optimističen, saj FAA še niti ni izbrala glavnega tehnološkega ponudnika, izvedba pa zahteva prehod skozi zahtevne faze t. i. “shadowinga”, kjer bodo stari in novi sistemi začasno delovali vzporedno. To pomeni dodatne stroške, dvojno delo in obsežno izobraževanje osebja.

Zakaj je FAA še vedno ujeta v preteklosti?

Razlogi za to so večplastni:

  • Zgodovinska podhranjenost sistema: Zvezna vlada že desetletja ni dovolj vlagala v digitalizacijo FAA.
  • Zapuščina političnih odločitev: Reaganova administracija je v 80. letih odpustila tisoče kontrolorjev letenja, kar ima dolgoročne posledice za kadrovsko in sistemsko kapaciteto.
  • Zadržanost pred spremembami: Letalska industrija je znana po svoji konzervativnosti – prav zaradi varnosti pogosto ostajajo pri starejših, a preizkušenih rešitvah.
  • Primerjava z bančno industrijo: Tako kot banke še vedno uporabljajo COBOL, FAA uporablja 30 let stare sisteme, ker “delujejo”.

Letalska prihodnost: brez pilotov, a z disketami?

Ironično, v času, ko podjetja testirajo avtonomna letala, bi pričakovali digitalno podporo brezhibne natančnosti. Vendar je realnost precej bolj analogna. Do implementacije sistema Modern Skies je FAA obsojena na tehnološki arhaičnost, ki bi bila v katerikoli drugi panogi že nesprejemljiva.

(Credit: Pixabay.com)

Sklep: Letalska varnost je preveč pomembna za Windows 95

Zračni promet ni kraj za tehnološko zanemarjanje. Ameriška FAA se sooča z jasno izbiro: bodisi uresniči obljubljeno digitalizacijo in posodobi sisteme, bodisi tvega, da bo ena najbolj kritičnih infrastrukturnih vej 21. stoletja obstala v prejšnjem tisočletju – z vso pripadajočo nevarnostjo.

(Credit: Xbox Game Studios)

By IT

Related Post

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

sl_SISlovenian