Asunción, 10. junij 2025 – Paragvaj se je ta teden znašel v središču mednarodne pozornosti, potem ko je bil uradni račun predsednika države Santiaga Peñe na platformi X (nekdanji Twitter) tarča hekerskega napada. Vdor v profil je povzročil val dezinformacij, ki so na kratek rok vplivale tudi na globalni trg kriptovalut.
Lažne novice z vrha države
V zgodnjih urah 9. junija je s predsednikovega računa zaokrožila objava v angleščini, ki je oznanjala zgodovinsko potezo: Paragvaj naj bi sprejel Bitcoin kot uradno plačilno sredstvo, ustvaril rezervni fond v višini 5 milijonov dolarjev in izdal državno podprte kriptoobveznice. Objava je vključevala tudi naslov Bitcoin denarnice, kar kaže na očitno prevaro.
A uradna pojasnila niso izostala – le nekaj minut po incidentu je Urad predsedstva Paragvaja (PresidenciaPy) izdal izjavo, v kateri so potrdili, da je bil predsednikov račun kompromitiran. Javnost so pozvali, naj lažni objavi ne verjame, pristojne službe pa so takoj sprožile preiskavo.
Hitri odziv in poudarek na kibernetski varnosti
Paragvajska nacionalna ekipa za odziv na računalniške incidente (CERTpy) je skupaj z vodstvom platforme X nemudoma ukrepala. Dostop do računa je bil ponovno vzpostavljen, predsednik Peña pa je v javni izjavi izrazil hvaležnost strokovnjakom in hkrati opozoril na nujnost krepitve nacionalne kibernetske obrambe.
Dogodek je bil toliko bolj simboličen, saj je prišel prav na dan, ko je država nameravala predstaviti svojo Nacionalno strategijo kibernetske varnosti za obdobje 2025–2028 – dogodek so morali začasno preložiti.

Tržni šok: Bitcoin prebil mejo 110.000 dolarjev
Čeprav je bilo sporočilo hitro označeno kot lažno, so avtomatizirani trgovalni algoritmi in manj previdni vlagatelji že v nekaj minutah poskrbeli za skok cene Bitcoina. Kriptovaluta je za kratek čas presegla vrednost 110.450 USD, kar pomeni približno 4-odstotno rast glede na predhodni dan.
Gre za klasičen primer t. i. “flash pumpa”, kjer lažna ali napačno razumljena informacija sproži množične nakupe. Ko je bila resnica razkrita, se je cena znova stabilizirala.
Ni prvič: politični računi kot tarča prevarantov
Primer Paragvaja ni osamljen. V preteklosti so bili zlorabljeni tudi računi drugih svetovnih voditeljev – med njimi Baracka Obame, Elona Muska in indijskega premierja Narendre Modija. Namen je običajno enak: pridobiti zaupanje uporabnikov in jih prepričati v prenos sredstev na goljufive naslove.
V tem primeru ni bilo javno potrjeno, ali je kdorkoli dejansko poslal Bitcoin na navedeni naslov, a dogodki znova opozarjajo, kako ranljiva ostajajo tudi najvišja politična komunikacijska orodja.
Kripto prihodnost Paragvaja?
Paragvaj sicer že nekaj časa velja za državo z visokim potencialom v kriptosvetu, predvsem zaradi dostopa do poceni hidroenergije, ki jo izkoriščajo številna podjetja za rudarjenje kriptovalut. A do danes država še ni sprejela zakona, ki bi kriptovalute pravno umestil kot zakonito sredstvo plačevanja.
Dogodek bo morda spodbudil notranjo razpravo o regulaciji digitalnih sredstev – a za zdaj ostaja jasen signal: vladna digitalna komunikacija mora biti ne le jasna, temveč tudi neprebojno zaščitena.